Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet Obywatelski to proces, w którym mieszkańcy Bełchatowa biorą czynny udział
w podejmowaniu decyzji, dotyczących spraw istotnych dla miasta. Daje on możliwość zgłaszania i promowania ciekawych pomysłów przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania nie tylko własnej okolicy, ale i całego miasta. Wzmacnia postawy obywatelskie i współodpowiedzialność za miasto oraz pomaga lepiej poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Na coroczną realizację budżetu obywatelskiego, Miasto zabezpiecza do 1 % środków budżetu miasta, a kwota przeznaczana na realizację pomysłów mieszkańców ulega zmianie – co jest wynikiem ciągłej ewaluacji tejże inicjatywy. Celem budżetu obywatelskiego jest stworzenie przestrzeni decyzyjności dotyczącej budżetu, w której współpraca między organami gminy, a mieszkańcami jest jak najbardziej realna. Dzięki temu wzmacniana jest w Bełchatowie demokracja partycypacyjna, w której to mieszkańcy mają istotny wpływ na decyzje podejmowane w tym mieście.

Dzięki pomysłom, chęci i dużemu zaangażowaniu bełchatowian w ramach dziewięciu edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, zostało złożonych 421 projektów zadań, zrealizowano natomiast 45 zadań, które zostały zarekomendowane do realizacji przez mieszkańców miasta. Są to zadania o dużej różnorodności – zarówno inwestycyjne, jak i miękkie, przede wszystkim jednak zaspokajające potrzeby szerokiej grupy odbiorców.

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet Obywatelski to „wydzielona” część budżetu miasta, o przeznaczeniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez: zgłaszanie pomysłów, a następnie – w drodze głosowania – wyrażenie opinii społecznej w stosunku do tych propozycji, które nie tylko mają szansę, lecz nade wszystko gwarancję, na ich realizację w 2024 roku.


Dostosuj ekran