Znajdziesz tu najważniejsze dokumenty regulujące procedurę przeprowadzania, szczegółowe zadania i tryb realizowania Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa.
Zacznij od zapoznania się z Uchwałą nr X/81/25 Rady Miejskiej w Bełchatowie z dnia 30 stycznia 2025 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu realizowania Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa:
Następnie z Zarządzeniem Nr 70/2025 Prezydenta Miasta Bełchatowa z dnia 24.02.2025 r.
w sprawie wysokości środków finansowych, wzorów formularzy oraz harmonogramu dla Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa na 2025 rok:
Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne formularze:
JAK WYPEŁNIĆ POPRAWNIE FORMULARZ ?
Formularze propozycji projektów zadań do Budżetu Obywatelskiego składają mieszkańcy Bełchatowa. Każdy, kto ma pomysł może złożyć swój projekt!
Szczegółowy harmonogram przeprowadzania procedury Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa jest dostępny tutaj (link)
WAŻNE: Pamiętaj, aby zgłoszony przez Ciebie projekt, można było zrealizować w 2025 roku. W przypadku projektu, który wymaga opracowania planu przedsięwzięcia – zarówno plan, jak i realizacja powinny nastąpić w 2025 roku.
1. Tytuł i rodzaj projektu
Zadbaj o to, aby tytuł projektu nie był opisem tylko konkretnie sprecyzowaną nazwą zadania. Ważne, by był atrakcyjny, prosty i czytelny. Należy wskazać także na charakter zadania: prospołeczny, zdrowotny, kulturalny, edukacyjny, sportowy.
2. Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Jeśli projekt ma charakter „okolicznościowy” (impreza, konferencja, wydarzenie itp.) wystarczy, że wskażesz miejsce, gdzie będzie się on odbywał na terenie miasta. W celu dokładnego wskazania lokalizacji (np. nr działki) można skorzystać z GEOPORTALU BEŁCHATOWA znajdującego się na stronie www.gis.belchatow.pl.
3. Opis projektu
Opis powinien w prosty sposób mówić o tym, na czym będzie polegał projekt oraz – co najistotniejsze – z jakich działań będzie się składał.
WAŻNE: Opis powinien składać się z określenia konkretnych działań, jakie miałyby zostać zrealizowane w ramach projektu. Zakres rzeczowy powinien zostać określony właśnie na tym etapie. Jeśli – na etapie oceny merytorycznej – okaże się, że zakres rzeczowy projektu nie został doprecyzowany – skontaktujemy się z Tobą, aby już na tym etapie dokładnie to określić.
Harmonogram – to ważne, aby konkretne działania miały odzwierciedlenie w czasie. Jeśli – na etapie oceny merytorycznej – okaże się, że harmonogram nie odzwierciedla konkretnych działań – skontaktujemy się z Tobą, aby już na tym etapie dokładnie to określić.
4. Uzasadnienie
Wskaż cel jaki ma spełniać Twój projekt dla mieszkańców Bełchatowa. Czy odpowiada on na ich potrzeby, oczekiwania? Czy jest atrakcyjny i unikatowy? A może rozwiązuje ważny problem społeczny? Ważne by projekt zgodny był z kompetencjami i zadaniami gminy. Jeśli nie jest, projekt nie będzie mógł być zrealizowany. Warto zapoznać się z ustawą o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku.
5. Beneficjenci projektu
Beneficjenci to osoby, które skorzystają z projektu. Mogą być to „mieszkańcy Bełchatowa”, „młodzież”, „dzieci” itp. Im więcej osób może skorzystać z projektu, tym lepiej. Podnosi to jego rangę, nadając projektowi ogólnomiejski charakter. Ważne, aby wskazać docelową liczbę odbiorców.
6. Szacunkowe koszty projektu
Obliczenie kosztorysu zadania to niewątpliwie istotna kwestia w zakresie jego realizacji. Taka świadomość posiada niewątpliwie każdy, kto dysponuje rodzinnym budżetem i staje przed możliwością dodatkowego zadania. Warto jednak wiedzieć z jakimi kosztami się mierzymy. Ważne jest także to, iż koszt przez nas wskazany to zawsze tylko szacunkowa wartość. Oszacowanie kosztów projektu będzie również zadaniem wydziału wskazanego do sprawdzenia projektu. Oznacza to, że finalnie wartość projektu może zostać podwyższona lub obniżona.
7. Kontakt do pomysłodawców
Podanie imienia, nazwiska, a także adresu email oraz numeru telefonu pozwoli na szybki kontakt w razie potrzeby. Te dane będą dostępne tylko dla członków Zespołu Zadaniowego powołanego na okoliczność realizacji procedury Budżetu Obywatelskiego.

FORMULARZ WYPEŁNIONY! GDZIE MOGĘ GO ODDAĆ?
Wypełniony formularz papierowy możesz złożyć do 21 marca 2025 r.:
– W Wydziale Spraw Społecznych (budynek A, pok. 410) Urzędu Miasta Bełchatowa;
– wysłać tradycyjną pocztą na adres:
Urząd Miasta Bełchatowa
97-400 Bełchatów
ul. Kościuszki 1
tel.: 44 733 51 38
fax: 44 733 51 40
(liczy się data wpływu do Urzędu Miasta)
lub w formie elektronicznej (skan wypełnionego i podpisanego formularza wraz z załącznikami) na adres: um@belchatow.pl lub za pośrednictwem platformy elektronicznej ePUAP.